Wiaderko Shantala m
4 września 13
3 +1

O masażu Shantala dla niemowląt

Żyjemy w ciągłym pędzie. Dużo kobiet decyduje się pracować w ciąży, po czym rodzi się maluszek i życie zwalnia. Zaczyna się kołowrotek: przewijanie, jedzenie, spanie z przerwami na aktywność. Wiadomo im mniejsze dziecko tym, więcej snu. Powstaje pytanie: „Jak spędzać z nim czas, gdy jest aktywne?”. Wyszukujemy wierszyków: „idzie raczek nieboraczek jak ugryzie będzie znaczek” etc. Zabawiamy grzechotkami, muzyką, oglądamy pokój i nazywamy poszczególne rzeczy etc.

Natomiast warto w ten cały dzień wpleść 20-30 minut relaksu dla maluszka i rodzica. Idealnym sposobem na to jest masaż Shantala! Możesz zapytać, o co TYLE SZUMU.

Wiele razy spotykałam się z koleżankami, które jak słyszały Masaż Shantala to przyznam szczerze, że ich niezbyt to interesowało. Natomiast jak przedstawiłam korzyści! Wtedy każda chciała nauczyć się jak masować swoje dziecko.

Jakie są korzyści dla dziecka z regularnego masażu?
– zwiększa się jego odporność,
– poznaje granice swojego ciała,
– tworzy się silniejsza więź z rodzicem,
– lepiej i dłużej śpi,
– jest zrelaksowane,
– poprawia trawienie (czyli bardzo pomocny przy kolkach).

Jakie są korzyści dla osoby wykonującej masaż?
– zmniejsza ryzyko depresji po porodowej,
– zwiększa pewność siebie,
– lepiej odczytuje mowę ciała dziecka,
– relaksuje,
– spokojniejsze lepiej śpiące dziecko poprawia samopoczucie rodziców.

Sztuka masażu Shantala ma niezwykłą historię. Gesty, które wykonuje się w trakcie masażu opisał Frederick Leboyer w 1976 roku. Wtedy spotkał indyjską kobietę, która ze skupieniem masowała swoje dziecko. Nazywała się Shantala, stąd dziś mówimy o masażu Shantala. Książka Frederick’a nosi tytuł: „Shantala. Un art traditionnel: le massage des enfants” (W tłumaczeniu dosłownym: Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci). Natomiast polski tytuł brzmi: „Shantala. Tradycyjna sztuka masażu”.

Filmik przedstawiający Masaż Shantala:

Na zakończenie Masażu Shantala można maluszka wykąpać. 🙂

W tym celu zamiast użyć tradycyjnej wanienki można wykorzystać wiaderko Shantala.

Wiaderko Shantala

Jakie są zalety kąpieli w wiaderku Shantala?
– dłużej trzyma ciepło,
– dziecko przyjmuje pozycję embrionalną,
– ułatwia zachowanie kontaktu wzrokowego z rodzicem.

Tutaj zobaczysz kąpiel maluszka w wiaderku:

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w prowadzonym przeze mnie kursie masażu Shantala dla niemowląt.

 1. Taki masaz robilam naszemu synkowi kiedy byl niemowlakiem…za pierwszym razem nie koniecznie mu sie podobalo ale probowalam kilka razy ze potem stalo sie to naszym rytualem wieczornym…
  Robilam masaz dopoki bylo to mozliwe czyli do czasu kiedy nie zaczal sie za bardzo wiercic na przewijaku…
  Co do wiaderka to pierwszy raz spotkalam sie z ta technika tutaj w Holandii…bylam w szoku jak polozna przychodzaca do nas w pierszym tygodniu wsadzila malego do wiaderka i trzymajac go za glowke moczyla go…widac jednak bylo ze maly byl zachwycony…nam tez spodobala sie ta technika wiec co druga kapiel odbywala sie w wiaderku…tez oczywiscie do czasu kiedy nozki sie miescily…polecam wiec zarowno masaz jak i kapiele w wiaderku…

  • kasia

   Angelika dziękuję Ci za ten komentarz 🙂 Myślę, że Masaż Shantala w Holandii jest bardziej popularny niż w Polsce.
   Na moich kursach oprócz pokazania masażu Shantala rozmawiam z rodzicem na nurtujące ich tematy np. zasypiania, żywienia niemowląt.
   Pozdrawiam,
   Położna Kasia


 2. Masaż Shantala jest wyjątkową formą relacji pomiędzy matką i dzieckiem. Masaż ten nie tylko zwiększa więzy w rodzinie, ale też jest wykorzystywany jako dodatek przy rehabilitacji. Pełni dodatkowo też rolę dostymulowania dzieci które potrzebują wyjątkowej opieki. Stosuje się różne wersje masażu, co jest zależne od osobistych oczekiwań dziecka. Istnieją także dodatkowe techniki zaplanowane dla osób dorosłych i starszych dzieci. Masaż Shantala działa pozytywnie na czynność układu nerwowego niemowlęcia, korzystnie oddziałuje na warstwę skórną i tkankę mięśniową. Dotyk podczas masażu ma również pozytywne wartości dla emocjonalności dziecka, jako że za jego pomocą staje się weselsze, spokojniejsze i łatwiej inicjuje kontakty społeczne.

  Pozdrawiam:)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Umów się

Popularne tematy

Witajcie! Nie mam pokarmu O masażu Shantala dla niemowląt Ćwiczenia w ciąży Relacja z konferencji Narodzin bez przemocy Karmienie piersią – szacunkiem do natury Szkolenie – Aktywne 9 miesięcy VI Kongres w Poznaniu I Konferencja Bliskości

Zapraszam:

W Warszawie:

Tagi