Konferencja karmienie piersia 5
17 czerwca 13
1 +1

Karmienie piersią – szacunkiem do natury

W zeszłym tygodniu byłam na 2 dniowej konferencji pod hasłem: „Karmienie piersią – szacunkiem do natury”.

Konferencja karmienie piersia 3Podczas konferencji zostały omówione zagadnienia związane z laktacją. Zaś zaproszeni goście z zagranicy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami.

Przedstawię w kilku słowach prezentacje, które mnie poruszyły:

Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska – jest pierwszym Międzynarodowym Certyfikowanym Konsultantem Laktacyjnym (IBCLC) w Polsce. Rozpoczęła konferencję od  podsumowania 10 lat kształcenia konsultantów laktacyjnych. Podkreśliła, że kobiety karmiące piersią zazwyczaj potrzebują jedynie instruktarzu i wsparcia. Trudności zaczynają się, gdy pojawiają się pierwsze problemy.  Wtedy potrzebny jest ekspert, który znajdzie problem i go rozwiąże. Zaś mamie da jasne i klarowne wskazówki. Sam zaś będzie na bieżąco z doniesieniami naukowymi z dziedziny laktacji.

Kerstin Uvnäs – Moberg – (profesor fizjologii Uniwersytetu Karolinska w Szwecji) przedstawiała najnowsze doniesienia związane z oksytocyną. Tutaj przedstawione badania skupiały się na wpływie dotyku i ssania piersi przez nowonarodzone dziecko na poporodowy wyrzut oksytocyny. W dalszej części rozpatrywano też sytuacje porodu fizjologicznego jak i zabiegowego.  Jedną z obserwacji była długość płaczu nowonarodzonego dziecka i trwał on od pół minuty do 7 minut, po czym dziecko się uspokajało. Mama zaczynała delikatnie głaskać dziecko, tak jakby je „badała”, po czym przytulała. Zaś pierwsze karmienie trwało średnio 9,5 minuty i rozpoczynało się w 80 minucie po narodzinach.
Uwaga ciekawostka! Mężczyźni po otrzymaniu oksytocyny byli bardziej wrażliwi i wyrozumiali.

Konferencja karmienie piersia 4Paula Meier – (profesor pediatrii w Rush University Medical Center w Chicago) opowiedziała o tym jak w szpitalu stworzyła grupę wsparcia dla mam karmiących piersią. Grupa składała się z rodziców wcześniaków, którzy przeszli tę samą drogę związaną z laktacją. Dlatego byli niezwykle przekonywujący dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych. Jednym z argumentów za ściąganiem pokarmu było przekonywanie rodziców, że mleko mamy jest lekiem dla ich dziecka. Nawet mamy otrzymują tzw. Dzienniczek Mleczny „Moja mama odciąga dla mnie!”. Służy do zapisywania porcji odciągniętego pokarmu.

mgr Magda Witkiewicz – położna opowiedziała kilka słów o domu narodzin przy szpitalu Św. Zofii oraz przedstawiła piękne trzy filmy z narodzin dziecka. Dodam, że przedstawiały magiczne, piękne porody.

Mgr Kinga Osuch – na warsztatach omówiła sytuacje, w których trzeba dokarmić dziecko. Rozpatrywaliśmy różne historie mam i dzieci oraz staraliśmy się tak dobrać zalecenia by odżywić dziecko i chronić laktację.

W trakcie konferencji certyfikaty otrzymały Promotorki Karmienia Piersią oraz Doradcy Laktacyjni, którzy zdawali egzaminy w tym roku.

Konferencja Karmienie piersią - szacunkiem dla naturyKonferencja Karmienie piersią - szacunkiem dla natury

Na stoisku organizatorów konferencji można było zakupić Dzienniczek Karmienia Maluszka, który został wydany pod patronatem Centrum Nauki o Laktacji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Umów się

Popularne tematy

Witajcie! Nie mam pokarmu O masażu Shantala dla niemowląt Ćwiczenia w ciąży Relacja z konferencji Narodzin bez przemocy Karmienie piersią – szacunkiem do natury Szkolenie – Aktywne 9 miesięcy VI Kongres w Poznaniu I Konferencja Bliskości

Zapraszam:

W Warszawie:

Tagi