narodziny konferencja m
29 maja 13
1 +1

Relacja z konferencji Narodzin bez przemocy

Piątek i sobotę spędziłam na bardzo ciekawej konferencji „Narodziny bez przemocy”.

Konferencja Narodziny bez przemocy

Konferencja Narodziny bez przemocy

Utkwiły mi w pamięci szczególnie wystąpienia położnych Ireny Chołuj, Barbary Baranowskiej i Magdy Krawczyk czy też douli Gosi Boreckiej oraz Marii Ryll.

Powiem Wam, że konferencja bardzo mnie miło zaskoczyła. Namówiła mnie do niej koleżanka, a jak wiecie razem raźniej 🙂

Chciałam Wam przekazać kilka ważnych przesłań. Stąd napiszę wybiórczo o konferencji, aby Was nie zanudzać a zaciekawić.

Zaczynając od pierwszego dnia:
– Doule – rzeczywista pomoc czy współczesny wymysł? – mgr Małgorzata Borecka
Doula Gosia Borecka przedstawiła nam za pomocą zdjęć: rzeźb, obrazów czy fotografii, że kobieta nigdy nie rodziła sama. Zawsze była przy niej druga kobieta. Odpowiadając na pytanie postawione w tytule prezentacji: Doula to rzeczywista pomoc.

Prezentacja Douli Małgorzaty Boreckiej

Prezentacja douli Małgorzaty Boreckiej

Porody przez wieki

Kolejny slajd z prezentacji douli Małgorzaty Boreckiej

– Towarzysząc  narodzinom…  – mgr Irena Chołuj, położna
Położna Irena Chołuj opowiedziała historię swojej pracy. Przedstawiła przepiękne zdjęcia z narodzin maluszków. Opowiedziała o latach swojej praktyki, wzruszających momentach i towarzyszeniu kobiecie rodzącej.

Prezentacja położnej Ireny Chołuj

Prezentacja położnej Ireny Chołuj

– ZAMBIA  oczami polskiej wolontariuszki  FIDESCO – Magda Krawczyk, położna
Położna Magda Krawczyk przedstawiła historię misji w ZAMBII. Do tej pory jestem niezwykle poruszona jej historią. Za pomocą przepięknych zdjęć opowiadała nam o swojej pracy w Afryce. Spędziła tam 2 lata. Przez ten czas dużo się nauczyła, przełamała swoje wewnętrzne lęki. Choć jest położną wykonywała różne zadania. Opowiadała o niezwykłych porodach, narodzinach wcześniaków. Pokazała zdjęcia zepsutych inkubatorów. W momencie narodzin wcześniaków musiała przekonać mamy, żeby kangurowały swoje przedwcześnie urodzone dzieci. Ciężko mi oddać emocje i nastrój tego wykładu! Zapewniam, że był fascynujący. Więcej o ZAMBII i położnej Magdzie możecie przeczytać tutaj.

Dzień drugi

– Ciało do ciała, czyli o chustach,  kangurowaniu i karmieniu piersią – mgr Maria Ryll, doula
Doula Maria Ryll opowiedziała w przezabawny sposób o kangurowaniu, noszeniu w chustach i karmieniu piersią. Powiedziała pewną ciekawostkę, że rodzice instynktownie przewieszają chustę tak, aby dziecko było z lewej strony. Znaczy, to, że dziecko będzie słyszeć bicie serca dziecka. Rytm bicia serca rodzica powie jemu czy powinno się bać czy nie. Np. gdy przestraszy się szczekania psa, a usłyszy rytmiczne spokojne bicie serca rodzica, to otrzyma sygnał, że nie ma się czego bać! 🙂

– Jakość narodzin i ich znaczenie w świetle badań naukowych. O „dobrym” cięciu cesarskim i znieczuleniu – dr n. med. Barbara Baranowska, embriolog, położna
Położna dr n. med. Barbara Baranowska opowiedziała o istocie narodzin. Pokreśliła, że kobiety powinny przywiązywać większą wagę do wyboru szpitala. Zobaczyć jak szpital wygląda, dowiedzieć się jak są prowadzone porody, zastanowić się jak chciałyby urodzić. Udowodniła podczas prezentacji, że przebieg narodzin ma wpływ na nasze dalsze życie, na odczyt naszego kodu genetycznego. Podkreśliła, że złe narodziny można odczarować. Natomiast jeśli jest szansa na dobry poród, to czemu z niej nie skorzystać?
Za pomocą zdjęć pokazała nową metodę prowadzenia planowych cięć zagranicą. Gdzie maluszek rodzi się powoli. Zaś sam akt jest bardzo spokojny. Zaś Mama w trakcie cięcia cesarskiego może poprosić o puszczenie jej ulubionej muzyki w tle.

Narodziny

Czy ten człowiek jest szczęśliwy?

Powyższe prezentacje były niesamowite. Miało się wrażenie, że trwają zbyt krótko. Poruszyły istotne tematy.

 1. A co z relacją z prelekcji dot. GMO, szczepień i Codex Alimentarius?

  • kasia

   Aniu Napisałam o prelekcjach, które były dla mnie najbardziej inspirujące.
   Temat szczepień porwał mnie ponad rok temu. Wykład doktor Majewskiej był bardzo ciekawy (nie zostałam niestety na dyskusji, która z pewnością była bardzo ciekawa). Uważam, że to rodzice powinni podjąć decyzję dotyczącą szczepienia dziecka.
   Biorąc pod uwagę ilość osób uczestniczących w konferencji każdy napisałby, że coś innego go zainspirowało i porwało.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Umów się

Popularne tematy

Witajcie! Nie mam pokarmu O masażu Shantala dla niemowląt Ćwiczenia w ciąży Relacja z konferencji Narodzin bez przemocy Karmienie piersią – szacunkiem do natury Szkolenie – Aktywne 9 miesięcy VI Kongres w Poznaniu I Konferencja Bliskości

Zapraszam:

W Warszawie:

Tagi